ابزار کاربر

ابزار سایت


soybean

دانه سویا (Soya bean)

دانه سویا محصول گیاهی است که بومی آسیای شرقی می باشد. غلاف های دانه سویا، دانه های بسیار سخت با رنگ های متنوع را در خود دارند. دانه ی سویا تنها حبوباتی است که از آن میتوان مایعی به نام شیر سویا یا نوشیدنی سویا را استخراج کرد. که از آن برای ساخت توفو یا پنیر سویا استفاده میشود. دانه های سویا را میتوان تخت فشار قرارداد و از آن روغن استخراج کرد و یا با فرایند تخمیر به محصولاتی مانند تمپه ، میسو و سس سویا دست یافت. محصولات به دست آمده از فرآیند های انجام شده بر روی دانه سویا عموماٌ در فرهنگ های آسیایی مورد استفاده قرار میگیرد. جوانه سویا بعد از چند روز از شروع جوانه زدن قابل خوردن هستند و همانند جوانه ماش مورد استفاده قرار می گیرد. آرد سویا یکی آرد بدون گلوتن می باشد و ۲ تا ۳ برابر بیشتر از آرد گندم پروتئین دارد و آرد سویا با چربی کامل ده برابر بیشتر از آرد گندم چربی دارد و باید در یخچال نگهداری شود.

آماده سازی

دانه های سویا باید قبل از مصرف برای مدتی خیسانده شوند که زمان پخت را کاهش میدهد و باعث کاهش نفخ و حفظ ویتامین ها و املاح معدنی آن می شود.

پختن

دانه های سویای خشک نیاز به حداقل ۳ ساعت پختن دارند. گاهی اوقات این زمان به ۷ تا ۹ ساعت می رسد. تا جایی پخته می شوند که بتوان آنها را با یک چنگال له کرد. مقداری اندکی آب بیشر از میزان آب مورد نیاز برای پخت سایر حبوبات استفاده کنید و در طول پخت مرتباٌ آن را چک کنید تا در صورت نیاز آب بیشتری اضافه کنید.

پخت در زود پز و تحت فشار: بگذارید دانه های سویا به جوش بیاید (در قابلمه را بردارید)، کف های ایجاد شده را بردارید، و سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید که به آهستگی بجوشد، در زودپز را بگذارید و زمانی که فشار لازم در زودپز ایچاد شد به مدت ۳۰ دقیقه اجازه بدهید که بپزد. زودپر را بیش از یک سوم حجم آن پر نکنید. دانه سویا نسبت به سایر حبوبات پروتئین و کالری بیشتری دارد و کیفیت پروتئین های آن بسیار بالا است. دانه سویا یک تکمیل کننده عالی برای غذا های دانه ای است. ۷۸ درصد چربی های آن غیر اشباع است و بدون کلسترول و حاوی لسیتین می باشد. دانه سویا برای کبد بسیار مفید است و حاوی مواد معدنی و بسیار انرژی بخش می باشد و مواد ضد سرطان بالقوه را دارا می باشد.

اطلاعات تغذیه ای

دانه سویا منبع بسیار خوب: پتاسیم، منیزیم، آهن و اسید فولیک است

منبع خوب: فسفر، مس ، نیاسین و ریبوفلاوین( ویتامین B2) است

حاوی: ویتامین B6، روی و تیامین و کلسیم می باشد.

آرد سویا با چربی کامل

منبع بسیار خوب: پتاسیم، منیزیم، فولاسین، مس، نیاسین، آهن، فسفر، تیامین، روی و ویتامین B6، ریبوفلاوین

منبع خوب: کلسیم، اسید پبتوتنیک (ویتامین B5)

آرد سویا بدون چربی

منبع بسیار خوب: پتاسیم، منیزیم، فولاسین، مس، نیاسین، آهن، فسفر، تیامین، روی و ویتامین B6، ویتامین B5

منبع خوب: کلسیم، ریبو فلاوین

ایده هایی برای سرو کردن

دانه های سویای خام حاوی مواد ضد تغذیه ای هستند که با پختن و تخمیر خنثی می شوند. بنابراین بسیار مهم است که به خوبی پخته شوند. دانه سویا تازه یا به تنهایی یا درون غلافشان خورده میشوند. برای جدا کردن غلاف های دانه سویا ۵ دقیقه آنها را در آب جوش فرو ببرید و سپس آنها را زیر آب سرد بگیرید.

دانه سویای خشک شده

خشک کردن دانه سویا مشابه روش خشک کردن سایر حبوبات انجام می پذیرد و بسیار مهم است که دانه های سویا به خوبی پخته شوند.

گرانول های سویا گرانول های سویا نسبت به دانه های کامل سویا بهتر پخته می شوند. برای پخت آنها نسبت آب به گرانول باید ۴ به ۱ باشد . گرانول های سویا به سوپ، خوراک ها ، سس اسپاگتی، کوکی و نان استفاده میشود.

جوانه سویا

یا به صورت خام یا پخته مصرف می شوند.

آرد سویا

در مقادیر کم برای تهیه سس یا کیک، مافین، کوکی و به عنوان یک ماده اولیه غنی کننده استفاده می شود.

soybean.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)