ابزار کاربر

ابزار سایت


spinach

اسفناج

گیاهی احتمالاً متعلق به منطقه ی ایران. اسفناج زمانی برداشت میشود که برگ ها هنوز جوان و ترد هستند و ساقه های گلدار ظاهر نشده اند.

خرید

انتخاب: اسفناجی تازه و سبز پررنگ با برگ هایی ترد و ارتجاعی.

اجتناب: اسفناج کدر، زرد، شل یا پر از آب.

نحوه آماده سازی

اسفناج را درست قبل از استفاده به دقت بشوئید. اجازه ندهید اسفناج در آب خیس بخورد. آنها را در ظرفی قرار دهید آن را با آب بپوشانید و به آرامی تکان دهید؛ در صورت نیاز آب را تعویض کنید. اگر میخواهید همه آن را بپذیرد،ساقه های بزرگ را جدا کنید زیرا دیرتر از برگ ها میپزد.

نحوه پخت

با استفاده از آبی که پس از شستشو روی برگ ها باقی مانده (پس از تکاندن آرام) آنها را یک تا سه دقیقه داخل ماهیتابه دردار بپزید. در پایان زمان پخت اسفناج را به ظرف در حال جوش اضافه کنید. زودپز یا بخارپز کردن اسفناج توصیه نمیشود. برای جلوگیری از اکسیده شدن اسفناج از ظروف شیشهای یا استیل ضد زنگ برای اسفناج استفاده کنید. اسفناج بیش از حد پخته شده، قهوه ای رنگ میشود.

نحوه نگهداری

در یخچال: ۴ تا ۵ روز، خام و شسته نشده. اسفناج پخته شده خوب نمی ماند.

در فریزر: به مدت دو دقیقه آن را بلنچ کنید. از یخزدایی کامل آن پیش از استفاده بپرهیزید.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی (خام): اسید فولیک ، ویتامین A، پتاسیم و منیزیم.

منبع خوب (خام): ویتامین C و آهن.

حاوی (خام): ریبوفلاوین (B_2)، ویتامین B_6، کلسیم، مس، روی، نیاسین و فسفر.

ویژگی ها (خام): سرشار از مواد معدنی، ضد فقر ویتامین C.

ایده های برای سرو کردن

اسفناج به صورت خام (در سالاد و ساندویچ) یا پخته (ساده یا با کره و آب لیمو، با مورنای (Murnay) یا سس بشامل و خامه، یا در گراتین) مصرف میشود. میتوان آن را در پوره به تنهایی یا با سیب زمینی استفاده کرد. با شیر و تخم مرغ (در املت و کویچی) خوش طعم است. همراه گوشت گوساله، ماکیان و ماهی ها و به عنوان جزء ترکیبی در غذاهای شکم پر. سوفله ها و گراتین هاست. اسفناج گیاهی است که در غذاهایی به سبک فلورانس استفاده میشود.

spinach.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)