ابزار کاربر

ابزار سایت


squash

اسکواش - کدو

میوه گیاهی مربوط به صیفی جات و خیار است. دو دسته ی اصلی کدو وجود دارد؛ کدوی تابستانی و کدوی زمستانی.

کدوی تابستانی

کدوی تابستانی ترد است، پوست تردی دارد که همانند تخم های آن خوراکی است. چندین نوع کدوی تابستانی وجود دارد. کدوی سبز، گوشت سفید و آبکی آن زیاد مزه ندارد و حاوی تعداد زیادی تخم های ریز است. کدوهایی کهکوچکتر از ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر هستند، خوشکره تر هستند. کدوی مارو شبیه یک کدو سبز بزرگ است. کدوی گردن کج و گردن راست گوشتی زرد دارند. در اروپا کدوی گردن کج، «کدوی ایتالیایی» نامیده میشود. این کدو زمانی به اوج طعم میرسد که ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتر طول دارد. کدوی گردن راست نتیجه ی پیشرفت ژنتیکی انسان روی کدوی گردن کج است. پوست کدوی پاتی پن به تردی کدو سبز نیست. پس از رسیده شدن، پوست آن سخت شده و باید جدا شود. گوشت کمرنگ، سفت و کمی شیرین آن همانند کدو سبز، آبکی نیست، و طعم آن مانند کنگر است. کدوی پاتی پن زمانی خوش طعم میشود که قطر آن به ۸ تا ۱۰ سانتیمتر برسد. کدوی پاتی پن بسیار کوچک را میتوان در سرکه، ترشی انداخت.

کدوی زمستانی (حلوایی)

گوشت نارنجی کدوی زمستانی (حلوایی) خشکتر، فیبری تر و بسیار شیرین تر از کدوی تابستانی است و پس از پخت، نرم میشود. پوست کدوی زمستانی خوراکی نیست. گونه های مختلفی از کدو حلوایی وجود دارد. کدوی گردویی باترنات هنگامی که به طول ۲۰ تا ۳۰ سانتیمتر و قطر مقطع آن به ۱۲ سانتیمتر میرسد، بهترین موقع آن است. گوشت نرم آن کم و بیش شیرین و بسیار نارنجی است. هرگونه سایه سبز رنگ روی پوست، نشانگر آن است که کدو هنوز کال است. کدوی هوبارد، گوشت متراکم و خشکی دارد و به شیرینی و نارنجی رنگی سایر کدوهای زمستانی نیست. آن را میتوان ۶ ماه نگه داری کرد. کدوی توربان (کلاهی) گوشتی خشک و نارنجی-زرد یا طلایی-زرد، متراکم ولی نرم، بسیار شیرین با طعمی فندق مانند دارد. کدوی باترکاپ گوشتی نرم، شیرین و نارنجی دارد. حدود 1 ماه میماند. کدوی آکورن یا «کدوی فلفلی» گوشتی کاملاً نارنجی-زرد کمرنگ دارد که لطیف بوده و ریش ریش نیست، و طعمی فندقی و فلفلی دارد. این کدو زمانی مناسب است که به ۱۲ سانتیمتر طول و قطر ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر برسد، ۳۰ تا ۵۰ روز میماند.

برخی از گونه های کدو اینقدر رایج نیستند، همچون کدوی موزی. گوشت نارنجی آن محکم است و ریش ریش نیست. همانند کدوی ماموت و کدوی شیرین دامپلینگ، به صورت تکه ای به فروش میرسد.

اغلب کدو تنبل و کدو حلوایی اروپایی را با هم اشتباه می گیرند. ساقه ی کدو تنبل آمریکای شمالی محکم و چوبی است و پنج ضلعی است و هیچ نوع برآمدگی در نقطه اتصال ندارد. ساقه کدو حلوایی اروپایی ترد، اسفنجی، استوانه ای شکل و هنگام اتصال قیفی شکل است. این کدوها را از طریق گوشت آن می شناسند که کمی متراکم بوده و طعم دارتر از سایر کدو حلوایی های زمستان است. به ندرت به عنوان سبزیجات مصرف شده و اغلب در سوپ، دسر یا مربا پخت میشوند. گوشت نارنجی-زرد پررنگ آن خشک و شیرین است. تخم آن ارزش بالایی دارد؛ آنهایی که از نوع تریپلیتت هستند، کاسه گل ندارند. کدو تنبل می تواند برای کدوهای دیگر جایگزین یا با آنها مخلوط شود.

خرید

کدو تابستانی، سبز

انتخاب: کدویی محکم و سالم با پوستی براق بدون لکه یا شکستگی.

اجتناب: کدویی که خیلی بزرگ یا کوچک باشد، کمرنگ یا لکه دار باشد.

کدو زمستانی، حلوایی

انتخاب: کدویی محکم و سالم، در سایز خودش سنگین باشد و پوستی کمرنگ داشته باشد. کدو باید هنوز ساقه ی خود را داشته باشد.

اجتناب: کدویی که ترک برداشته یا آنهایی که پوستی با لکه های قهوه ای یا نرم دارند. کدوی زمستانی حاوی کربوهیدرات بیشتری بوده بنابراین کالری آن بیشتر از کدو تابستانی است.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: پتاسیم و ویتامین A.

حاوی: ویتامین C، اسید فولیک ، نپتوتنیک اسید و مس.

ایده هایی برای سرو کردن

کدو سبز (تابستانی)

کدو سبز به صورت خام یا پخته مصرف میشود. کدو سبز خام را به صورت ساده یا با دیپ ها مصرف می کنند. در اشتها آورها، سالاد و ساندویچ ها یا مرینیت استفاده می شود. رنده و مخلوط شده آن با تخم مرغ، آرد و ادویه، می تواند کرپ فوق العاده ای شود. کدو سبز را میتوان در آب خودش با سیر، پیاز و گوجه پخت. همچنین میتوان آن را ادویه زد و داخل فر پخت، یا آن را گراتینه، پخت ملایم، یا سرخ کرد (با آرد خمیر یا نان پوشاند) یا کبابی کرد. در سوپ ها، خورش ها گویچی و املت ها مصرف می شود. در اکثر رسپی ها میتواند جایگزین خیار شود. گلهای کدو و کدو سبز، خوراکی هستند. طعم مطبوعی داشته، به سوپ ها، خاگینه، کرپ، املت، برنج، غذاهای دریایی و ماکیان طعم خوب داده و تزئین خوبی هستند. آنها را اندکی روی حرارت بالا سرخ می کنند یا ادویه زده داخل فر می پزند.

کدو زمستانی (حلوایی)

کدو حلوایی در سوپ، خورش، کوکو و کاری کاربرد دارد. پخته و پوره آن را میتوان با سیب زمینی له شده ترکیب کرد یا با آن سوپ پخت. کدو حلوایی برای پخت پای، کیک، مافین، کلوچه، دسر، سوفله و کرم ها کاربرد دارد. میتوان در اکثر رسپی ها آن را جایگزین سیب زمینی شیرین کرد.

نحوه پخت

  • *آبپز: کدوها را به مربع های ۲ تا ۴ سانتیمتر برش دهید، با اندکی آب ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزید تا ترد شوند. البته میشود یک کدو درسته و پوست نکنده را در چند نقطه سوراخ کرده کل آن را با آب پوشاند و ۱ ساعت پخت ولی این روش خیلی جالب نیست. بخارپز: کدو را به دو نیم کنید، یا اسلایس و یا تکه ای کنید و با نمک طعم دار کرده روی توری گذاشته و درون ماهیتابه بزرگی قرار دهید (۱۵ تا ۴۰ دقیقه بسته به سایز قطعات). این روش پخت پیشنهاد میشود. پختن: کدوی پوست نکنده را به دو نیم کنید (یا اگر بزرگ است چهار قسمت). کمی روغن یا کرده داخل حفره آن بریزید، نمک و فلفل زده، کمی جوز و دارچین یا ادویه های دیگر روی آن بپاشید. کمی آب، آب پرتقال یا لیمو درون حفره میانی آن بریزید و کدو را داخل ظرفی حاوی ۲ تا ۵ سانتیمتر آب به مدت ۳۰ تا ۶۰ دقیقه یا تا زمانی که نرم شود قرار دهید. میتوان شکر قهوه ای، عسل یا شربت افرا هم داخل حفره کدو ریخت یا میتوان آن را ادویه زد. برای گراتین کردن پنیر اضافه کنید. مایکروویو: کدو حلوایی را دو نیم کنید، تخم های آن را از حفره خارج و آن را با پلاستیک پوشانده یا داخل کیسه پلاستیکی مناسب بگذارید و با بالاترین درجه برنامه بسته به اندازه تکه ها ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بپزید، یا بگذارید بپزد تا نرم شود. ===== نحوه آماده سازی ===== ==== کدوی تابستانی ==== آنها را بشویید سپس سر و ته آن را بزنید. میتوان از کدوی درسته، رنده، نصف شده، خلالی، تکه ای، نواری یا اسلایس استفاده کرد. کدو را میتوان از طول به دو نیم کرد وسط آن را خالی و آن را ادویه زد. معمولاً به آن نمک میزنند به ویژه اگر آب آن تعادل غذا را به هم بزند. نمک اندود کردن: کدو را کم و بیش ضخیم برش بزنید، درون ظرفی کم عمق بچینید، روی آن نمک فراوان بپاشید و اجازه دهید ۲۰ تا ۳۰ دقیقه بماند. کدوها را زیر آب سرد روان داخل صافی بشویید. خشک کرده و طبق دستور العمل استفاده کنید. ==== کدوی زمستانی (حلوایی) ==== آن را بشویید، پوست کنده و تخم های کدوهای بسیار رسیده را خارج کنید. این کدو احتیاجی به نمک ندارد. به زمان پخت بیشتری احتیاج دارد. از آنجا که طعم آن آنقدر تیز نیست، به صورت کوبیده در سوپ یا خورش استفاده میشود. ===== نحوه نگهداری ===== ==== کدوی تابستانی ==== در یخچال: 1 هفته، داخل کیسه پلاستیکی شل بسته شده یا سوراخ دار قرار دهید. درست قبل از مصرف شسته شود. در فریزر: 4-3 ماه، اسلایس های یک سانتیمتری بریده و ۲ دقیقه بلنچ کنید. گوشت آن پس از یخ زدایی نرم تر میشود. ==== کدو زمستانی ==== در دمای اتاق: 1 هفته تا 6 ماه، بسته به نوع، در محیطی بدور از سرما، گرما و نور و دمای ۱۰ تا ۱۵ درجه سانتیگراد و رطوبت 60%. قسمتی از ساقه که کدو را به گیاه متصل کرده رها کنید و هر گونه خاک باقیمانده را پاک کنید. در یخچال: 2-1 روز، برش خورده یا پخته. تکه های کدوی خام را درون پلاستیک بپیچید. در فریزر:** پخته و پوره شده.

تخم کدو

کدو را نصف کنید. تخم آن را خارج و با استفاده از قاشق فیبرهای آن را حذف کنید. آن را ذخیره و تخم های آن را خشک کنید.

squash.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)