ابزار کاربر

ابزار سایت


sunflower_seed

دانه آفتاب گردان (Sunflower Seed)گل آفتابگردان این گیاه بومی مکزیک و پوراست. این گیاه بی نظیر از یک گل زرد رنگ بزرگ بر روی یک ساقه ضخیم، پرزدار و بلند تشکیل شده است. این گلها دانه (تخم) آفتابگردان تولید می کنند. این دانه ها عطر ملایمی دارند.

خرید

از خریدن تخمه های آفتابگردان زرد و خام پوست گرفته پرهیز کنید. تخمه آفتابگردان با پوست یا پوست گرفته خام یا بوداده و نمک زده و بدون نمک فروخته می شود. از مغازه های پرفروش که از تازه بودن مواد آن مطمئن هستید خرید کنید.

نگهداری

در دمای اطاق: تخمه آفتابگردان را در محیط خشک و خنک نگهداری کنید. در یخچال: پوست گرفته، چرخ کرده، خرد شده یا به صورت کره در فریزر: به مدت ۱ سال قابل نگهداری است.

ایده هایی برای سرو کردن

دانه های آفتابگردان به صورت ساده، بوداده، کامل، خرد شده، چرخ شده استفاده میشود. این دانه ها باعث افزودن ارزش غذایی و چربی غذاها شده و انرژی دریافتی از آنها را افزایش می‌دهد. دانه آفتابگردان در سالادها، سس‌ها، سبزیجات، کیک ها و پارفه ماست مورد استفاده قرار می‌گیرد.

جوانه گل آفتابگردان مانند آرتیشو (کنگر فرنگی) خورده میشود.

پختن

دانه ها آفتابگردان را می‌توانید در خانه بو دهید. تفت دادن: در حرارت متوسط، به طور مداوم هم بزنید (نیازی به افزودن روغن نیست) در فر: در دمای ۱۵۰ درجه سانتی گراد تا ۱۷۵ درجه سانتی گراد و به تناوب آن را هم بزنید. برای چسبیدن نمک به تخمه های آفتاب گردان می توانید آنها را به مقدار کمی روغن آغشه کنید.

اطلاعات تغذیه‌ای

دانه ها آفتابگردان خشک شده منبع عالی: تیامین، منیزیم، فولیک اسید، پتانتوتنیک اسید، مس، فسفر، پتاسیم، روی، آهن، نیاسین و B6 حاوی: اسید فلاوین و کلسیم دانه آفتابگردان خشک شده منبع غنی فیبر است. دانه آفتابگردان بوداده با روغن منبع عالی: فولیک اسید، فسفر، پتانتوتنیک اسید، مس، روی، منیزیم، آهن، B6، نیاسین و پتاسیم منبع خوب: تیامین حاوی: ریبوفلاوین روغن دانه آفتابگردان حاوی 85 درصد روغن غیر اشباع( 19 درصد با اسید چرب پیوند دو گانه و 66 درصد با اسید چرب با چند پیوند دو گانه) خواص: گفته میشود که دانه آفتـابگردان برای کننترل فشار خون مناسب است. دانه آفتابگردان به عنوان خلط آور، درمان سرماخوردگی، سرفه و آسم استفاده میشود و همچنین برای درمانی کم خوابی،زخم گوارش و بهبود قدرت بینایی مفید است.

sunflower_seed.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)