ابزار کاربر

ابزار سایت


tomato

گوجه فرنگی

میوه ی گیاهی بوته ای و گاهی درختی که متعلق به مکزیک و آمریکای مرکزی است. گوجه فرنگی از نظر رنگ، مزه، شکل و سایز متفاوت است. گوجه گیلاسی ۲ تا ۳ سانتیمتر قطر دارد. گوجه زرد (یا گلابی ای) شبیه یک گلابی کوچک است. گوجه زرد از گوجه قرمز کمتر اسیدی است. گوجه آلویی (یا گوجه ایتالیایی یا رومی) شبیه تخم مرغی کوچک است. گوجه انگوری، گوجه ای شبیه آلویی کوچک است. گوجه فرنگی رایج، شکلی گرد دارد و قطر آن ۶ تا ۱۲ سانتیمتر و وزنی حدود ۷۵ تا ۱۰۰ گرم دارد. گوجه ی سبز سایز متوسط داشته و بسیار خوش طعم است. گوجه دستکاری ژنتیکی شده، گوجه ای است که ژنهای آن برای نگهداری بیشتر، دستکاری شده اند. گوجه هیدروپونیک توسط کشاورزان آمریکایی در سال 1984 تولید شده و این پاسخی بوده به نیاز صنعت برای تولید گوجه ای که راحت کشت و بسته بندی شود.

خرید

انتخاب: گوجه ای سالم بدون لهیدگی یا چروکیدگی و سفت تا جایی که بر اثر فشار انگشت کمی فرو رود، رنگی روشن و عطری دلپذیر دارد.

اجتناب: گوجه ای نرم، لکه دار یا آسیب دیده. گوجه های آخر تابستان بهترین هستند، زیرا وقتی کاملاً رسیده اند برداشت میشوند.

اطلاعات تغذیه ای

منبع غنی: ویتامین C، پتاسیم.

حاوی: اسید فولیک و ویتامین A.

ویژگی ها: ملین، ادرارآور، انرژی زا، ضد رماتیسم مفاصل، آرام بخش و حاوی مواد معدنی.

ایده هایی برای سرو کردن

گوجه به صورت خام و پخته مصرف میشود. گوجه خام به همان صورت که هست، آغشته به سس سرکه و روغن زیتون یا در سالاد، پیش غذا و ساندویچ ها مصرف میشود. گوجه گیلاسی به صورت خام، اغلب برای تزئین استفاده میشود. گوجه را میتوان ادویه زد، در مربا ریخت یا در سوپ، سس، املت، ریزوتو، گوشت گوساله پخته شده و مرینیت ها استفاده کرد. گوجه چاشنی ضروری در تورتیلا، گاز پاچو، پیتزا و کاپوناتا (خورش سبزیجات مدیترانه ای) است. همراه با سیر، موسیر، ریحان، ترخون، آویشن، برگ بو، اورگانو و زیره سبز، خوشایند است. همراه با زیتون، فلفل رنگی و بادمجان خوشمزه می شود.

گوجه ها همراه های بی نظیری در کنار تن ها و ساردین ها هستند، همچنین در کنار گوشت گوساله، مرغ، یا تخم مرغ عالی بوده و نیز در بسیاری از غذا های ایتالیایی و سس های ایتالیایی کاربرد دارد. گوجه های سبز فقط بطور پخته مصرف می شوند و اغلب سرخ یا مرینیت می شوند. گوجه ها را می توان آبگیری، سس یا کولی، پوره یا له کرد. گوجه ها را میتوان خشک و در ظرفی حاوی روغن (ترجیحاً زیتون) حفظ کرد.

نحوه نگهداری

در دمای اتاق: 1 هفته، دور از نور خورشید. درست قبل از استفاده بشویید. گوجه های سبز را جداگانه در کاغذ بپیچید یا با پارچه ای بپوشانید تا فرایند رسیده شدن تسریع شود. بعد آنها را میتوان چند هفته ای نگهداری کرد.

در یخچال: جهت کاهش سرعت رسیدگی (3-2 روز). برای طعمی بهتر، گوجه‌ها را ۳۰ دقیقه قبل از خوردن، از یخچال خارج کنید.

در فریزر: گوجه درسته را ۳۰ تا ۶۰ ثانیه بلنچ کرده و پیش از گرفتن پوست، زیر آب سرد بگیرید ولی در آب غوطه ور نشوند. گوجه ها را میتوان قبل از فریز کردن به آرامی 6-5 دقیقه پخت و به آن نمک یا شکر (1 قاشق چایخوری برای هر عدد) افزود.

برای کنسرو کردن گوجه ها، از پروسه استرلیزه استفاده کرده و آنها را در ظرف استرلیزه مناسب قرار دهید. به هر 2 لیوان (۵۰۰ میلی لیتر) گوجه، 1 قاشق غذاخوری (۱۵ میلی لیتر) آب لیموی بطری ای بیافزاید، یا یک میلی لیتر اسیدسیتریک اضافه کنید. ۲ گرم نمک بریزید. پس از اینکه گوجه ها را در ظرف ریختید، این افزودنی ها را اضافه کنید.

نحوه آماده سازی

گوجه ها را بشویید. پوست بکنید. تخم آن را خارج کنید و طبق الگوی مصرف آنها را تزئین کنید. پوست گیری: گوجه ها را ۱۵ تا ۳۰ ثانیه درون آب جوش بیاندازید (نگذارید بپزد یا غوطه ور شود)، خنک کنید یا زیر آب بگیرید. استفاده از صافی یا آبکش فلزی این فرایند را تسهیل می کند. پوست گوجه ی رسیده، به راحتی کنده میشود. چاقو زیر پوست میرود، پوست بین چاقو و شست قرار میگیرد و بعد آن را میکشیم.

زدودن تخم: گوجه را نصف کرده و فشار دهید تا آب و تخم ها بیرون بیایند، سپس تخم های باقیمانده را بردارید.

آراستن: قسمت سخت گوجه را که ساقه را نگه داشته گرد ببرید.

نحوه پخت

گوجه ها را داخل ظرف آلومینیومی نپزید، زیرا موجب خوردگی آن میشود. کمی شکر یا عسل حین پخت بیافزایید زیرا اسیدیته آن را خنثی میکند. گوجه ها را روی حرارت بسیار ملایم بپزید تا هضم آن مشکل نشود.

کبابی یا پختن: ۸ تا ۱۵ دقیقه. آنها را نصف کنید و قسمت بریده شده آن را در قابلمه رو به بالا قرار دهید.

سرخ کردن یا تفت دادن

tomato.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)