ابزار کاربر

ابزار سایت


why_supplements

چرا مکمل

در شرایطی دریافت مکمل هالازم و ارزشمند است، مثلا مصرف کمتر از نیاز فولات و دو ویتامین های B6 و B12 خطر بیماری قلبی، سرطان کولون، و پستان و نواقص موقع تولد را افزایش میدهد. مصرف کمتر از حد مطلوب ویتامین D به معنی احتمال بیشتر راشیتیسم و پوکی استخوان است.

ناخوشی، سن و سال، سلیقه غذایی و بعضی مسائل مرتبط با جنسیت، ممکن است بدن را در موقعیتی قرار دهد که نتواند تمام مواد مغذی مورد نیاز را فقط از غذا به دست بیاورد. بعضی بیماری های متابولیک و بیماری های اعضای گوارشی (کبد، کیسه صفرا،لوزالعمده، و روده ها) با هضم طبیعی غذا و جذب مواد مغذی تداخل ایجاد میکنند. بعضی داروها نیز ممکن است با هضم طبیعی تداخل ایجاد کنند. به این معنی که برای جبران تفاوت به مکمل های نیاز باشد. افرادی که از بعضی بیمارهایی مزمن خاص رنج میبرند، کسانی که دچار آسیب جدی شده اند ( مثلاً سوختگی شدید) با آن هایی که دوره نقاهت یک عمل جراحی را سپری میکنند، ممکن است به مواد مغذی بیشتری نسبت به آنچه که از غذا به دست می آورند نیاز داشته باشند. در این موارد، پزشک ممکن است برای تامین ویتامین، مواد معدنی و سایر مواد مغذی که به سختی تامین می شوند، مکمل تجویز کند.

مصرف مکمل یک اقدام منطقی؟

پس اقدام منطقی برای بزرگسالان آن است که از مکمل های ویتامینی استفاده کنند. حتی در کشورهایی که غذا فراوان و در دسترس است مصرف مکمل های غذایی متداول است. بسیاری از مردم مکمل های حاوی ویتامین و مواد معدنی را یک راه سریع و آسان جهت دستیبابی به مواد مغذی می دانند، بدون آنکه پول زیادی بابتش بدهند و در آشپزخانه وقت صرف کنند یا چربی و قند اضافی وارد بدنشان کنند. بعضی دیگر حتی از مکمل ها به عنوان جایگزین داروهای طبی استفاده می کنند. به طور کلی بهتر است که مواد مغذی مورد نیاز بدن از یک رژیم غذایی متعادل و خوشمزه فراهم شود.

البته در مواردی نیز مقدار زیادتر از نیاز برخی از این مواد مغذی هم زیان بارهستند.

گیاه خواری

ویتامین B12 تنها در غذاهای حیوانی مانند گوشت، شیر و تخم مرغ یافت می شود. (بعضی غذاهای دریایی B12 دارند ولی اینکه این ویتامین بتواند از میکروارگانیسم هایی که در گیاهان زندگی میکنند به دست آید مورد تردید است.) بدون این غذاها، گیاه خوارانی که هیچ غذای دارای منشا حیوانی نمیخورند تقریبا بدون شک باید تمام ویتامین B12 مورد نیازشان را از مکمل های غذایی یا غذاهای غنی شده دریافت دارند.

استفاده از مکمل ها به عنوان بیمه سلامتی

افراد سالمی که یک رژیم غذایی مغذی دارند نیز ممکن است بخواهند برای اطمینان از اینکه تغذیه کافی دارند از مکمل ها استفاده کنند. تحقیقات بسیاری از این انتخاب حمایت میکنند.

why_supplements.txt · آخرین ویرایش: 2020/02/03 05:45 (ویرایش خارجی)